aneb To nejlepší ze mne :)-

Patří křížová cesta do neděle?

2. 3. 2010 18:23

Prožíváme postní období, které trvá 40 dnů. Ale ani během postní doby se do tohoto období nezapočítávají neděle. Neděle je vždycky slavnost, výjimečný den, den vzkříšení. Proto není nikdy postní. A to nejen, pokud jde o jídlo, ale i o jiné věci, tedy kromě zbytečné práce. Tam by půst být měl.

 

Já osobně prostě chápu opravdu každou neděli jako slavnost. Proto mi přijde poněkud podivné, když se v katolických kostelích v neděli pořádá pobožnost křížové cesty. Buď mimo mši nebo dokonce ve mši. Je to zvykem leckde, v mnoha farnostech. Mně to přijde divné. Zúčastnit se této pobožnosti v pátek - proč ne? Pátek je den umučení, není vhodnější den. Ale v neděli?

Ale kupodivu to mívá docela úspěch. Ve městě, kde pracuji, mají ve farním kostele v neděli dvě mše, ráno v 7:30 a tu hlavní pro rodiny s dětmi v 10 hodin. Ta ranní mše je ale kupodivu navštěvovaná víc než ta dopolední, a tak se kněz rozhodl uspořádat při ranní mši právě pobožnost křížové cesty. A prý to má velký úspěch, kostel bývá natřískaný.

Osobně se této mše těžko zúčastním, i kdybych chtěl - v neděli se do města na tuto hodinu nedostanu. Možná pro jednou by to bylo zajímavé, ale přesto - já na nedělní křížové cestě nevidím nic přitažlivého. Neděle je prostě neděle a tohle do ní nepatří. Už tak dost na tom, že v naší farnosti kněz v době postní schválně nemá zpívané mše, ani v neděli, prý to do postní doby nepatří. Nezpívá se ani moje oblíbené Břízovo ordinarium. Celé dva měsíce! Pomodlit se k tomu ještě křížovou cestu, to už by mě definitivně dorazilo.

Nejlepší pro mě je zúčastnit se o nedělích ve městě té desáté mše, což jsem už teď v době postní jednou udělal. Ne teda schválně, spíš jsem pak měl ve městě plavání a nezbylo než jít na mši  "při cestě". A při té dopolední mši jsem opravdu prožíval slavnost - zpívaná mše a bez křížové cesty. Co může být v neděli lepšího? A ještě to korunoval Bříza...

Asi budu chodit plavat častěji...

 

Sdílet

Komentáře

Anicka Doba postní není jen doba půstu, je to hlavně doba, kdy se máme připravit na Velikonoce.

Michaela Chytrá Anicka: To je pravda, kdybychom pojmenování přeložili z latiny tak by to nebyla žádná "doba postní", ale jednoduše : ČTYŘICETIDENNÍ DOBA. Náš pan farář říká: "máme postní dobu, nebo LÉPE přípravnou dobu na Velikonoce"

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona signály.cz